Montaż Box Building w ramach kompleksowej produkcji elektroniki
Montaż Box Building, montaż końcowy, montaż finalny. Wszystkie te określenia odnoszą się do jednego procesu, w ramach którego elementy i podzespoły elektroniczne mocowane są w obudowach. Box Building to usługa dodatkowa realizowana w ramach kompleksowej produkcji elektroniki. Na czym polega i czy warto go zlecić dostawcy EMS?
Coraz więcej klientów zlecających produkcję podzespołów elektronicznych szuka dostawców, którzy oferują kompleksowe usługi. Dlaczego? Ponieważ im szersza oferta, tym większa szansa, że proces od początku do końca będzie można powierzyć jednej firmie. A współpraca z jednym dostawcą wpływa m.in. na zmniejszenie kosztów, skrócenie łańcucha dostaw oraz na optymalizację czasu przeznaczonego na koordynację działań.
Jedną z usług dodatkowych świadczonych w ramach kompleksowej produkcji jest montaż końcowy elektroniki. Na czym polega?
Montaż Box Building – definicja i zakres usług
Montaż Box Building to mocowanie gotowych płytek drukowanych lub innych elementów elektronicznych w obudowie docelowej. Obudowy wykonuje się z plastiku albo z metalu w zależności od rodzaju produktu końcowego.
Poza tym montaż finalny elektroniki może obejmować również budowę kompletnych urządzeń elektronicznych z elementów dostarczonych przez klienta, nanoszenie oznaczeń oraz przykręcanie elementów mechanicznych i mocowanie przewodów.
Gdy montaż jest zakończony, gotowe produkty pakuje się w opakowania transportowe albo od razu w opakowania handlowe. Za każdym razem należy je dokładnie zabezpieczyć, żeby nie doszło do uszkodzeń w trakcie przewożenia.
Jakie zalety ma montaż Box Building?
Co sprawia, że montaż Box Building zyskuje na popularności? Klienci doceniają możliwość zlecenia tego rodzaju montażu m.in. ze względu na:
- ograniczenie kosztów,
- zmniejszenie liczby kontrahentów przyczyniających się do powstania produktu końcowego,
- możliwość zaprojektowania koncepcji montażu,
- szansę na uwolnienie własnych zasobów produkcyjnych,
- skrócenie ogólnego czasu produkcji.
Kompleksowa produkcja elektroniki i montaż końcowy
Te same zalety wymienia się, mówiąc o kontraktowej produkcji elektroniki na zlecenie. Dodaje się do nich jeszcze szansę na dostęp do wysokiej jakości procesu technologicznego – w przypadku małych i średnich firm – oraz możliwość skupienia się na biznesie zamiast na koordynowaniu prac kilku kontrahentów.
Jakie usługi obejmuje kontraktowa produkcja elektroniki?
- Stworzenie obwodów drukowanych – przygotowanie jedno-, dwu- albo wielowarstwowych płytek PCB oraz wszystkie procesy obróbkowe, w tym nacinanie, frezowanie, złocenie itd.
- Montaż komponentów elektronicznych metodą przewlekaną THT – wykonywany ręcznie przez doświadczonych profesjonalistów wtedy, gdy montaż SMT jest niemożliwy.
- Montaż komponentów elektronicznych metodą powierzchniową SMT – zautomatyzowany, powtarzalny i szybki, wykorzystywany do tworzenia miniaturowych płytek PCB.
- Zarządzanie łańcuchem dostaw – obsługa elementów elektronicznych wraz z ich kompletacją i magazynowaniem.
- Testowanie płytek drukowanych – testy elektryczne, automatyczna inspekcja optyczna (AOI), In Circuit Test (ICT), badanie czystości jonowej oraz testy funkcjonalne.
- Usługi dodatkowe – programowanie, doradztwo, pokrywanie płytek zalewami i lakierami zabezpieczającymi, testy funkcjonalne.
- Montaż Box-Building – umieszczanie podzespołów elektronicznych w obudowach, budowa urządzeń z elementów dostarczonych przez kontrahenta, montaż elementów mechanicznych i mocowanie przewodów, a także pakowanie urządzeń na czas transportu albo od razu do sprzedaży.
Kontraktowy producent elektroniki – postaw na pełny outsourcing
Dlaczego przedsiębiorstwa decydują się na współpracę z kontraktowymi producentami elektroniki? Ponieważ dzięki temu, że zlecają jednej firmie kompleksową produkcję podzespołów wraz z montażem box-building, mogą się skupić na swoim biznesie, rozwoju, polityce sprzedaży albo na marketingu. Nie muszą się przejmować, czy pierwszy producent zdąży na czas tak, żeby drugi, który ma przeprowadzić montaż elektroniki, był w stanie zacząć pracę w terminie.
Konieczność koordynacji działań kilku dostawców zazwyczaj wiąże się ze stresem, którego można uniknąć. Gdy korzysta się z usług kontraktowego producenta elektroniki, cała odpowiedzialność za proces produkcyjny ciąży właśnie na nim. Klient kontaktuje się tylko z nim, to on musi dopilnować terminów, zadbać o jakość i w razie problemów szybko reagować, żeby wywiązać się z umowy.
Aby proces produkcji rzeczywiście przebiegał bez zakłóceń, należy dobrze wybrać dostawcę usług EMS. Zanim podejmie się decyzję, trzeba wziąć pod uwagę:
- zakres oferowanych usług,
- doświadczenie na rynku,
- zaplecze technologiczne,
- podejście do zarządzania,
- jakość obsługi klienta.
Wybór dostawcy należy potraktować jak inwestycję – poświęca się czas na znalezienie informacji i ocenę, ale dzięki temu zyskuje się pewność, że przygotowane podzespoły będą najwyższej jakości, a kontakt z przedstawicielami firmy przebiegnie bez zakłóceń. Warto, ponieważ od niezawodności podzespołów elektronicznych zależy działanie urządzeń docelowych i tym samym pozytywna ocena producenta.