+48 42 652 79 44      Panel Klienta
pl
MENU
Wróć 1 września,2020

Montaż SMT i THT – najważniejsze różnice

Każdy , kto choć raz w życiu zajrzał pod obudowę sprzętu elektronicznego, czy to laptopa, czy dekodera TV, natknął się na płytkę PCB. Ten układ z szeregiem komponentów to swoiste serce urządzenia elektronicznego, a jeśli mówimy o tak ważnym elemencie, istotne musi być to, jak poszczególne komponenty są zamocowane. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

W produkcji układów elektronicznych wyróżniamy dwie metody montażu komponentów: montaż powierzchniowy SMT i montaż przewlekany THT.

Montaż SMT

Pierwszy z nich polega na automatycznym umieszczeniu komponentów na powierzchni płytki, przy uprzednim nałożeniu przez szablon pasty lutowniczej. Tak przygotowana płytka trafia do pieca, a cały proces produkcji wieńczy kontrola AOI. Montaż SMT wiąże się z komponentami o niewielkich rozmiarach, wymaga więc specjalistycznych maszyn, które z niezwykłą precyzją i szybkością ułożą je na płytce. Może być to nawet 40 tys. położonych komponentów na godzinę. Mimo że maszyna odgrywa tu kluczową rolę, nie obyłoby się bez specjalistów obsługujących ją. Uruchomienie montażu według danego szablonu wymaga zaprogramowania maszyny, dostarczenia odpowiednich komponentów oraz innych dodatkowych czynności. Montaż SMD, dzięki niewielkim rozmiarom komponentów, zapewnia większą odporność mechaniczną układu oraz wytrzymałość na wstrząsy czy wibracje, natomiast w samym procesie produkcji wymagana jest ochrona ESD, gdyż komponenty są wrażliwe na wyładowania elektrostatyczne.

Montaż THT

Drugi wspomniany rodzaj łączenia komponentów z PCB to montaż THT, inaczej nazywany montażem przewlekanym. Dzieje się tak, gdyż polega on na przełożeniu nóżek elementu przez odpowiednio do tego celu przygotowane otwory w płytce, a następnie ich przylutowaniu po drugiej stronie. Samo lutowanie może odbywać się na trzy sposoby. Pierwszy z nich zakłada główny udział człowieka, czyli to pracownik ręcznie przewleka i lutuje elementy do płytki. Drugim rozwiązaniem jest montaż na „fali” co znaczy, że lutowanie odbywa się na maszynie, która tworzy falę cyny pod przesuwającą się płytką. Po kilku chwilach wszystko jest gotowe. Trzecią opcją jest lutowanie natryskowe. Płytka przesuwana jest nad specjalnymi dyszami i ostrzeliwana roztopioną cyną w miejscach lutowania. Jak widać montaż THT różni się znacząco od montażu SMT. Tu przede wszystkim komponenty przechodzą przez płytkę, są też większe i ten rodzaj montowania jest zdecydowanie bardziej czasochłonny.

Podsumowanie – montaż SMT i THT – najważniejsze różnice

Każdy ze sposobów montażu ma swoje atuty i choć od wielu lat obserwujemy trend w kierunku miniaturyzacji urządzeń elektronicznych, a co za tym idzie, skupienie szczególnej uwagi na rozwój technologii montażu powierzchniowego SMT, to często większe, przewlekane komponenty są po prostu niezbędne. Można więc powiedzieć, że montaże SMT i THT uzupełniają się, a wszystko po to, by zapewnić odbiorcy optymalne funkcjonowanie urządzenia elektronicznego.

Serdecznie zapraszamy do współpracy producentów poszukujących partnerów w zakresie kontraktowej produkcji elektroniki.

montaż smt
https://printor.pl/oferta/montaz-smt/

kompleksowa oferta produkcji elektroniki – produkcja pcb, montaż smt, montaż tht, testy i usługi dodatkowe
https://printor.pl/oferta/kompleksowa-oferta

Zobacz video – poznaj nas jak pracujemy i co możemy dla Ciebie zrobić?

Panel Klienta