+48 42 652 79 44      Panel Klienta
pl
MENU
Wróć 15 lipca,2021

Dowiedz się więcej o najskuteczniejszej technologii montażu – zyskaj pełną powtarzalność i najwyższą jakość Twoich produktów.

Producenci urządzeń elektronicznych w swojej pracy zmagają się z wieloma trudnościami i wyzwaniami. Co ważne, dotyczą one nie tylko sposobu prowadzenia biznesu, ale również oferowanych produktów i procesu, w jakim powstają. Chcąc osiągnąć sukces muszą podjąć wiele, często niełatwych oraz ryzykownych decyzji. Na tym etapie muszą wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. technologie montażu jakie wykorzystują. Jaki jest najefektywniejszy sposób montażu elektroniki? Wyjaśniamy poniżej.

Dostępne technologie montażu

Na rynku są dostępne dwie technologie montażu elektroniki – powierzchniowa SMT oraz przewlekana THT. Pierwsza z nich obejmuje automatyczne umieszczanie komponentów na powierzchni płytki po wcześniejszym nałożeniu przez szablon pasty lutowniczej. Tak przygotowana elektroniczna płytka zostaje umieszczona w piecu – później wystarczy już tylko przeprowadzić kontrolę AOI i gotowe. Rozwiązanie to ma wiele zalet – doskonale sprawdza się w przypadku komponentów o niewielkich rozmiarach. Dzięki nowoczesnym i specjalistycznym maszynom są one precyzyjnie, a przy tym niezwykle szybko montowane. Nie należy jednak zapominać o tym, że do prawidłowego działania procesu konieczne jest użycie nie tylko sprzętu, ale też zatrudnienie odpowiednich specjalistów – konieczne jest bowiem programowanie urządzenia, dostarczanie komponentów i wykonywanie szeregu innych czynności.

Jeśli chodzi o montaż THT, tzw. montaż przewlekany, to polega on na przekładaniu nóżek elementu przez odpowiednie otwory w płytce i przylutowywaniu ich po drugiej stronie. Łączenie może odbywać się ręcznie, „na fali” – przy użyciu maszyny bądź natryskowo. Ogromnym minusem tej metody jest czas – komponenty przechodzące przez płytkę są większe, stąd też ich zamontowanie zajmuje więcej czasu.

Montaż SMT – na czym polega i jakie ma zalety?

Montaż SMT to technologia montażu powierzchniowego (z ang. surface mount technology). Umożliwia ona umieszczanie elementów elektronicznych bezpośrednio na płytce, a w wymagających sytuacjach również po obydwu stronach. Jak już wspomniano, sposób ten odbywa się niezwykle szybko i precyzyjnie, dlatego metoda SMT najlepiej sprawdza się w produkcji seryjnej, gdyż zapewnia on pełną powtarzalność.

Sam proces montażu powierzchniowego SMT składa się z kilku etapów, tj:

Warto również wspomnieć o tym, że metoda ta ma wiele zalet. Dzięki montażowi SMT na wysokiej jakości maszynach możliwe jest nie tylko uzyskiwanie kilkadziesiąt tysięcy sztuk elementów na godzinę, ale też zautomatyzowanie procesu produkcyjnego.

Ponadto, wśród korzyści znajdują się:

Pragniemy zaznaczyć, że oferujemy kompleksowe usługi w zakresie montażu elektroniki SMT. Zawierają one szereg usług dodatkowych i w takiej kombinacji pozwalają indywidualnie dopasować zakres prac do potrzeb Klienta. Płytki PCB są produkowane u nas zgodnie ze standardami i wymaganiami IPC-A-600, dzięki czemu w efekcie końcowym powstaje wysokiej jakości produkt. Kompleksowa oferta usług obejmuje m.in. przygotowanie CAD, płytki jedno, dwu lub wielowarstwowe, nacinanie, frezowanie oraz wiele innych. Wszystkie produkty przechodzą także testy elektryczne, które potwierdzają właściwe działanie produktu. Klienci mogą liczyć również na profesjonalne doradztwo technologów w przygotowaniu powierzonych projektów do produkcji seryjnej.

Co więcej, kompleksowa oferta usług obejmuje także zarządzanie dostawami. W tym zakresie zajmujemy się zakupem elementów, śledzeniem dostaw, zarządzaniem magazynem oraz dostawami just-in-time. W efekcie zapewniamy kompleksowy zakres usług kontraktowej produkcji elektroniki (produkcja pcb, montaż smt, montaż tht i usługi dodatkowe związane z produkcją elektroniki) – wszystko z gwarancją niezawodności i terminowości!

Szukasz dostawcy elektroniki, Partnera EMS? Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.

Panel Klienta