+48 42 652 79 44      Panel Klienta
pl
MENU
Wróć 12 maja,2020

Obwody drukowane znajdują się w niemalże każdym urządzeniu elektronicznym. Ich integralną częścią są elementy elektroniczne, które mocowane są na płytce PCB. Możemy wymienić dwa sposoby umieszczania elementów na płytce z nadrukowanym obwodem, a mianowicie jest to montaż powierzchniowy oraz montaż przewlekany. W niniejszym artykule zajmiemy się dokładnym wyjaśnieniem czym jest montaż powierzchniowy smt, który z wyjątkiem szczególnych przypadków przebiega całkowicie w sposób automatyczny.

Co oznacza skrót SMT?

To skrót z języka angielskiego – surface mount technology, czyli technologia montażu powierzchniowego.

Co oznacza montaż powierzchniowy SMT?

To sposób umieszczania elementów elektronicznych na płytce PCB, które są bezpośrednio przyklejane na płytkę, a jeśli zachodzi taka potrzeba komponenty mogą być osadzone z obydwu stron. Komponenty, czyli elementy elektroniczne oznaczane są również odpowiednim skrótem, tj. SMD (ang. surface mount devices). Elementy przeznaczone do montażu powierzchniowego cechują się niewielkimi wymiarami, posiadają płaskie obudowy oraz końcówki lutownicze w postaci tzw. kołnierzy, które obejmują końce obudowy.

Czym jeszcze charakteryzuje się montaż smt?

Ten rodzaj montażu wymaga dużej precyzji podczas układania elementów elektronicznych na padach, dlatego odbywa się automatycznie i realizowany jest na odpowiednich liniach produkcyjnych. Maszyny przeznaczone do montażu SMT to urządzenia, które charakteryzują się dużą precyzją i przede wszystkim szybkością. Przekłada się to na większe możliwości w przypadku potrzeb związanych z produkcją seryjną i zapewnieniem pełnej powtarzalności w procesie produkcyjnym montażu powierzchniowego SMT.

Jak wygląda proces montażu SMT obwodów drukowanych?

Podczas montażu powierzchniowego SMT płytka PCB przechodzi przez cztery etapy:

  1. Nakładanie pasty lutowniczej (przez specjalny szablon)
  2. Układanie elementów pobieranych z podajników na płytce PCB
  3. Lutowanie w piecu wieloprofilowym
  4. Kontrola na AOI jakości montażu

Warto dodać, że te najnowocześniejsze linie produkcyjne do montażu powierzchniowego SMT posiadają maszynę pick&place, która układa elementy z olbrzymią dokładnością i z prędkością do 40 tys. szt. na godzinę. Taką maszynę na przykład posiada Printor w zakresie linii do montażu SMT.

Jakie są zatem zalety montażu powierzchniowego smt?

Serdecznie zapraszamy do współpracy producentów poszukujących partnerów w zakresie kontraktowej produkcji elektroniki.

Polecamy również artykuł dotyczący nowej linii SMT https://printor.pl/nowe-inwestycje/

Panel Klienta