+48 42 652 79 44      Panel Klienta
pl
MENU
Wróć 8 maja,2020

Obwód drukowany, popularnie określany jako płytka PCB znajdziemy w niemalże każdym urządzeniu elektronicznym, zarówno domowego, jak i przemysłowego zastosowania.

Urządzenia elektroniczne ułatwiają nam wykonanie wielu czynności i zadań, dlatego rozwój tej dziedziny produktów z roku na rok rozwija się bardzo dynamicznie. Dlatego niniejszym artykułem chcemy rozwinąć i przybliżyć często wyszukiwane pojęcia, takie jak np. obwód, drukowany, płytka uniwersalna pcb, czy proces produkcji płytki PCB. Wynika to z tego, że płytki PCB idealnie nadają się do tworzenia dowolnych układów elektronicznych, mniej lub bardziej skomplikowanych, które następnie stanowią element składowy danego urządzenia.

Rola układu elektronicznego w takim urządzeniu zazwyczaj jest istotnym elementem, gdyż decyduje o poprawności funkcjonowania, dlatego tak ważna jest m.in. jakość płytki PCB.

Przejdźmy teraz zatem do szerszego rozwinięcia pojęcia jakim jest płytka PCB – co dokładnie oznacza i jakimi charakteryzuje się parametrami?

Co to jest płytka PCB?

Skrót jest nazwą pochodzącą z języka angielskiego, czyli Printed Circuit Board, inaczej obwód drukowany, to płytka z materiału izolacyjnego (dielektryka) pokryta folią przewodzącą (miedź) i służy do montażu elementów elektronicznych. Część przewodzącą elektrycznie stanowią ścieżki miedziane i pola lutownicze (pady), tworząc razem z elementami układ elektroniczny.

Jakie parametry charakteryzują obwody drukowane?

Płytka PCB może występować w różnych postaciach w zależności od oczekiwanych parametrów, takich jak:

A jak wygląda proces produkcji?

Proces produkcji płytki PCB jest złożony. Żeby wyprodukować płytkę PCB trzeba wykonać ok. 30 operacji obróbkowych. Zawiera:

Jakie są punkty krytyczne?

Krytyczne w produkcji płytek PCB jest utrzymanie prawidłowych i stabilnych parametrów produkcji. Dotyczy to wielkości mechanicznych, chemicznych, termicznych oraz światła i powietrza (temperatura i wilgotność).

Po czym poznamy, że ta powszechnie stosowana, uniwersalna płytka pcb, czy na zamówienie spełnia najwyższe standardy jakości?

Płytka PCB wysokiej jakości charakteryzuje się:

Podsumowując płytki PCB występują bardzo powszechnie i można je znaleźć w bardzo wielu urządzeniach. Wzrost automatyzacji procesów i nadzoru nad nimi, wywołuje coraz większe potrzeby wdrażania elektroniki w obszarze codziennego życia. Co więcej płytki PCB dla przemysłu stają się coraz bardziej skomplikowane z uwagi ich na miniaturyzację. Natomiast w obszarze doświadczeń, innowacji i edukacji, popularna jest również płytka pcb uniwersalna. Pozwala ona na próbne montaże prostych układów elektronicznych, prototypów i staje się podłożem dla zdobywania wiedzy przyszłym projektantom.

Jak zatem możemy pomóc firmom poszukujących producentów elektroniki?

Firma Printor specjalizuje się głównie w kompleksowej usłudze produkcji elektroniki, w zakres której wchodzi nie tylko produkcja płytek PCB na zamówienie, ale przede wszystkim usługi montażu SMT, THT, zarządzanie dostawami, testowanie. Ponadto świadczymy usługi dodatkowe, np. obróbka przewodów, obsługa elementów, prototypowanie, czy traceability. Dzięki temu jesteśmy w stanie zagwarantować niezawodność i wsparcie biznesu naszych partnerów. Od ponad 39 lat współpracujemy z przedsiębiorstwami światowego rozmiaru, ale również firmami rozwijającymi się, dzięki temu zdobyliśmy szerokie doświadczenie i potrafimy spełnić najwyższe wymagania naszych Klientów.

Serdecznie zapraszamy do współpracy producentów poszukujących partnerów w zakresie kontraktowej produkcji elektroniki.

Panel Klienta