+48 42 652 79 44      Panel Klienta
pl
MENU
Wróć 15 maja,2020

Produkcja kontraktowa elektroniki to zestaw usług w obrębie branży EMS (Electronic Manufacturing Services), w wyniku których na podstawie dostarczonych przez klienta dokumentów przygotowywany jest właściwy produkt. Do kogo kierowana jest taka oferta? Odpowiedź brzmi: do każdego przedsiębiorcy, który ceni sobie wygodę i chce usprawnić proces produkcji urządzeń elektronicznych.

Producenci zaawansowanych i specjalistycznych urządzeń elektronicznych stają co dzień przed wyzwaniem zwiększania efektywności produkcji. Duże przedsiębiorstwa mogą pozwolić sobie na inwestycję w park maszynowy i produkcję komponentów elektronicznych we własnym zakresie. Jednak większość firm nie decyduje się na taki krok. Pierwszy powód, jaki się nasuwa, to ogromny nakład środków wymagany przy takiej inwestycji. To koszty zarówno zakupu maszyn, jak i ich utrzymania, serwisu oraz zatrudnienia wykwalifikowanej kadry.

Dodatkowo w przypadku niewykorzystania w pełni potencjału produkcyjnego, można powiedzieć, że koszty rosną, bo maszyna nie „zarabia” tyle ile oczekiwałby jej nabywca. Należy pamiętać również o kosztach, jakie niesie za sobą utrzymanie określonych standardów jakościowych czy bezpieczeństwa produkcji, pozwalających na uzyskanie i przedłużenie ważności stosownych certyfikatów. To wszystko sprawia, że większość firm nie decyduje się na produkcję sprzętu „od Ado Z”.

Rozwiązaniem jest współpraca z dostawcami z branży EMS. Firmy działające w tym obszarze  zajmują się wszystkimi etapami realizacji projektu, tj. od stworzenia prototypu po produkcję seryjną obejmującą takie etapy jak produkcja PCB, montaż SMT, montaż THT, ponadto szereg usług dodatkowych, np. kompletacja elementów, testy funkcjonalne czy inne. Dla producentów urządzeń to optymalne rozwiązanie, gdyż zlecając na zewnątrz wytworzenie pewnych elementów elektroniki, mogą skupić swoją uwagę na innych obszarach biznesu i jego rozwoju.

A jak wygląda rynek EMS w Polsce?

W tym zakresie nasz kraj od wielu lat stanowi alternatywę dla dalekowschodnich podwykonawców. Popyt na usługi kontraktowej produkcji elektroniki podyktowany jest tym, że powstające mniejsze i średnie podmioty gospodarcze czy biura projektowe, które z założenia skupione są na tworzeniu innowacji, nie są w stanie poświęcać uwagi również na działalność produkcyjną. Outsourcowanie produkcji blisko swojej lokalizacji wydaje się być najkorzystniejszym rozwiązaniem. Większe przedsiębiorstwa natomiast, nierzadko wolą koncentrować się na rozwoju nowych produktów, a aby mieć do tego pole, zlecają częściowo produkcję na zewnątrz. Taki model biznesowy pozwala optymalnie zarządzać działalnością firmy i wspierać jej efektywne funkcjonowanie.
Przyglądając się rodzimemu rynkowi EMS można zauważyć, że obfituje on w wielu dostawców usług produkcji elektroniki, natomiast tylko nieliczni oferują w pełni kompleksowe usługi oraz własną produkcję PCB wraz z montażami. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest dostarczanie zaawansowanej technologii produkcji przez firmy z branży EMS, ale tutaj również wbrew pozorom wybór nie jest aż tak szeroki. Dobrym przykładem w przypadku usług montażu SMT będzie realizowanie automatycznej kontroli procesu nakładania pasty lutowniczej, co stanowi krytyczny element w całym procesie. Nie każda linia produkcyjna SMT spełnia ten warunek, warto mieć to na uwadze. Ponadto postępująca miniaturyzacja wymusza jeszcze większą precyzję i możliwość montażu szerokiego spektrum elementów elektronicznych. Kolejnym wymogiem dla branży EMS jest jakość i utrzymywanie wysokich standardów. Stały rozwój w tej dziedzinie podyktowany jest rosnącymi wymaganiami Klientów, którzy bezkompromisowo stawiają na niezawodność.

Kontraktowa produkcja elektroniki, to obszar, którego rozwój napędzają dynamicznie zmieniające się wymogi rynku. Z jednej strony mamy fakt, że elektronika wkradła się do wszystkich dziedzin życia, od przedmiotów codziennego użytku, czy „smart home”, po wyspecjalizowane branże przemysłu. Z drugiej zaś strony stoi nieustanne dążenie do najwyższej jakości i spełniania oczekiwań klientów. To wszystko sprawia, że decyzja o zaangażowaniu dostawcy EMS w swojej firmie może przynieść znaczące usprawnienie i wymierne korzyści dla całego biznesu partnera.

Serdecznie zapraszamy do współpracy producentów poszukujących partnerów w zakresie kontraktowej produkcji elektroniki.

——————-
produkcja kontraktowa – definicja – dokładny opis i wyjaśnienie można znaleźć również na stronie Wikipedii.

Panel Klienta