Pytania o biznes w kontraktowej produkcji elektroniki
Wybór odpowiednich firm do współpracy nie powinien się opierać wyłącznie na porównywaniu proponowanych cen. Tabelki są istotne, ale nie najważniejsze. Zanim podejmie się decyzję, warto poznać potencjalnego dostawcę i przekonać się, co faktycznie może zaoferować. Takie biznesowe podejście pozwala znaleźć prawdziwego partnera, dzięki któremu da się uwolnić czas, zasoby i skupić się na dalszym rozwoju własnej działalności.
Wielu przedstawicieli firm w trakcie szukania dostawcy, który oferuje np. montaż SMT, montaż THT czy montaż box building, skupia się tylko na cenach. Nie są zainteresowani poznaniem organizacji jako takich. W efekcie tracą możliwości związane z dodatkowymi wartościami, które wnosi współpraca z odpowiednimi partnerami biznesowymi.
O co warto zapytać, żeby znaleźć producenta będącego partnerem biznesowym, a nie wyłącznie dostawcą?
Od czego zacząć? Krok 1. spotkanie biznesowe
Na początek wyjaśnijmy sobie jedną kwestię – pytanie o biznes to nie jest zapytanie ofertowe. To próba poznania potencjalnego dostawcy. Jeśli chcesz się przekonać, jakie podejście do biznesu ma polski producent elektroniki, jak wygląda produkcja elektroniki na zlecenie w jego firmie albo czy zapewnia montaż box-building, zacznij od krótkiego, ale konkretnego spotkania.
Nie musi się ono odbywać stacjonarnie. Równie dobra będzie rozmowa online, w trakcie której obie organizacje zaprezentują swoje modele biznesowe, opowiedzą o wielkość firm, oczekiwaniach i kluczowych potrzebach. Dzięki temu wprowadzeniu na kolejne etapy współpracy da się spojrzeć z szerszej perspektywy.
Poniżej prezentujemy zarówno listę pytań, które warto zadać na takim spotkaniu, jak i tych, na które można się przygotować.
Przykładowe pytania do dostawcy kontraktowej produkcji elektroniki:
- Jaka jest wielkość jego firmy?
- Jakim doświadczeniem może się pochwalić?
- Dla kogo obecnie produkuje płytki drukowane PCB lub przeprowadza montaż finalny elektroniki?
- Jaki jest zakres oferowanych przez niego usług?
- Jak wygląda kwestia jakości produkcji?
- Z jakich technologii korzysta producent elektroniki?
- Jakim parkiem maszynowym dysponuje?
- Czy zapewnia doradztwo i wsparcie?
- Jak wyglądają zasady płatności i finansowanie zakupu elementów do produkcji?
Przykładowe pytania do producenta urządzeń, który na co dzień korzysta z usług dostawców elektroniki:
- Jaką branżę reprezentuje?
- Jak duża jest jego firma? Ile osób zatrudnia?
- Jak wygląda model decyzyjny w wyborze dostawcy elektroniki?
- Jaki jest cykl życia jego produktów?
- Do jakiej grupy docelowej chce trafić?
- Jakie ma wymagania w stosunku do dostawcy elektroniki? Chodzi m.in. o normy, jakość, zakres usług, obsługę współpracy, łańcuch dostaw itp.
- Ile rocznie wydaje na zakup usług produkcji elektroniki?
- Jaka jest planowana liczba nowych projektów z udziałem elektroniki?
- Jakie są jego dotychczasowe doświadczenia z dostawcami?
Co dalej? Krok 2. informacje, materiały i pliki niezbędne do sprawnego przygotowania oferty
Spotkanie to początek. Jednak żeby przygotować ofertę i ocenić, ile będzie kosztowała produkcja PCB, trzeba uzyskać szereg informacji. Potencjalny dostawca może poprosić m.in. o:
- określenie liczby podzespołów elektronicznych do wyceny,
- zdefiniowanie oczekiwanego zakresu usług (zarówno podstawowych, jak i dodatkowych),
- zaproponowanie oczekiwanego terminu realizacji projektu,
- poinformowanie o zakładanej liczbie projektów z udziałem elektroniki,
- określenie specyficznych wymagań w stosunku do podzespołów,
- założenie targetu cenowego.
Poza tym będą potrzebne pliki takie jak: wypełniona karta płytki PCB, pliki w formacie Gerber 274-X, pliki owiertu w formacie Excellon 2, pliki Pick&Place, plik BOM do montażu, procedura testu funkcjonalnego (jeśli ma być przeprowadzany) oraz wymagania względem montażu finalnego (jeżeli będzie zlecany).
Dopiero na podstawie wszystkich zgromadzonych danych producent stwierdzi, jak długo potrwa realizacja projektu i jakie będą koszty. Produkcja PCBA to złożony, wieloetapowy proces, który wymaga dokładnej analizy. Im więcej informacji uzyska potencjalny dostawca, tym większa szansa na stworzenie korzystnej oferty.
O czym pamiętać przed decyzją? Krok 3. negocjacje i wybór partnera biznesowego
Ostatni krok to ewentualne negocjacje i ostateczny wybór dostawcy. Jeszcze raz podkreślmy – analiza oferty nie powinna bazować jedynie na cenie. Przy podejmowaniu decyzji warto uwzględnić powyższe aspekty i informacje, które uzyskało się w trakcie pierwszych rozmów. Dlaczego? Ponieważ niedopasowanie biznesowe może skutkować niezadowoleniem z ostatecznej współpracy.
Producenci urządzeń często nie zdają sobie sprawy z tego, że wybór nieodpowiedniego dostawcy zazwyczaj pociąga za sobą wzrost kosztów działalności. O jakich kosztach mowa? Jeśli nie otrzyma się podzespołów na czas albo podzespoły będą wadliwe, może dojść m.in. do konieczności przeplanowania produkcji, zapłacenia za nadgodziny, poniesienia kar umownych czy kosztów operacyjnych obsługi dodatkowych zleceń. Ponadto istnieje realne ryzyko kosztów biznesowych, to znaczy spadku sprzedaży, osłabienia zaufania do firmy czy wzrostu reklamacji.
Podsumowując, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, poszukaj takiego dostawcy, który stanie się jednocześnie twoim partnerem w biznesie. Takiego, który nie tylko wyprodukuje potrzebne podzespoły, lecz także zaproponuje najlepsze rozwiązania, zadba o najwyższą jakość i będzie działać kompleksowo. Dzięki temu będziesz mógł uwolnić więcej czasu i zasobów na rozwój własnej firmy.