Wybór dostawcy elektroniki a ryzyko wzrostu kosztów działalności operacyjnej
Podczas dokonywania wyboru dostawcy elektroniki często nie myślimy, że decyzja, którą podejmujemy teraz, może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie firmy. W efekcie zbyt mało czasu poświęcamy na poznanie potencjalnego dostawcy. Nie zdajemy sobie sprawy, że jeżeli współpraca z dostawcą będzie niewłaściwa, ucierpią na tym logistyka, jakość, a nawet wizerunek produktów końcowych, co odbije się na postrzeganiu marki. Przeanalizujmy zatem obszary operacyjne w firmie, które mogą wpłynąć na wzrost kosztów działalności w przypadku wyboru nieodpowiedniego dostawcy elektroniki.
Dostawcy elektroniki wymiernie wpływają na proces produkcji, a ich działania mają bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania firm, które powierzają im projektowanie płytek drukowanych i ich wytwarzanie. Z tego względu na wybór dostawcy warto poświęcić sporo czasu. Dokładne sprawdzenie przedsiębiorstwa zmniejsza ryzyko nieefektywnego modelu współpracy i wzrostu kosztów działalności.
Ocena potencjalnej efektywności współpracy z dostawcą – na co zwrócić uwagę?
Na co warto zwrócić uwagę, żeby ocenić potencjalną efektywność współpracy z dostawcą? Przede wszystkim na zakres usług. Najlepiej wybrać dostawcę, który działa kompleksowo – oferuje projektowanie płytek PCB, montaż powierzchniowy SMT, montaż przewlekany THT, zarządzanie dostawami, obsługę elementów, testowanie oraz usługi dodatkowe – dzięki temu zmniejsza się nie tylko koszty wynikające z konieczności obsługi przez kilku dostawców, lecz także ryzyko opóźnień w produkcji.
Oprócz tego istotne są doświadczenie i dostępne zasoby. Chodzi zarówno o nowoczesny park maszynowy, bez którego produkcja kontraktowa z zachowaniem najwyższych standardów jakości oraz bezpieczeństwa nie byłaby możliwa, jak i o zespół specjalistów przygotowywujących płytki PCB do produkcji (prototypy i wersje ostateczne), a także obsługujących maszyny tworzące płytki drukowane. Im większe doświadczenie, tym mniejsze ryzyko błędów.
Przy ocenie potencjalnej efektywności współpracy zwróćcie uwagę również na politykę jakości w firmie i to, czy dostawca może tą jakość potwierdzić. Firmy, które biorą pełną odpowiedzialność za oferowane produkty, zazwyczaj mogą się pochwalić certyfikatami przyznawanymi przez światowe organizacje, a jakość stawiają zawsze na pierwszym miejscu.
Jakie kryteria poza wymienionymi powinny być decydujące? Poziom zaangażowania oraz wskaźniki jakości obsługi klienta. O poziomie zaangażowania świadczy chęć poznania specyfiki branży, w której działa zamawiający. To pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb klienta i dostosowanie się do nich. Doskonale byłoby, gdy dostawca miał już doświadczenie w realizacji podobnych projektów, ale nie jest to konieczne.
Jeżeli chodzi o wskaźniki jakości obsługi klienta, przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zapytać, czy firma bada poziom satysfakcji wśród swoich klientów i jak przedstawiają się wyniki. Ci dostawcy, którzy dużą wagę przykładają do obsługi, zazwyczaj przeprowadzają ankiety wśród współpracujących z nimi przedsiębiorstw i chętnie udostępniają oceny końcowe.
Jakie czynniki wpływają na wzrost kosztów działalności w przypadku współpracy z nieodpowiednim dostawcą?
Jak powiedziano na początku, współpraca z niewłaściwym dostawcą może pociągać za sobą ryzyko wzrostu kosztów działalności operacyjnej. Jeżeli produkcja płytek PCB nie zostanie zrealizowana terminowo, zamawiający będzie zmuszony zmienić plany związane z produkcją urządzeń ostatecznych. To z kolei wpłynie na konieczność opłacenia nadgodzin i dodatkowych zleceń, a także spowoduje zamrożenie środków – zapasy trzeba magazynować do czasu otrzymania gotowych obwodów drukowanych. W niektórych przypadkach klient może utracić dotychczasowe kontakty i ponieść kary umowne ze względu na niedotrzymanie terminów u swoich kontrahentów.
Firma, która skorzysta z usług nieodpowiedniego dostawcy elektroniki ponosi nie tylko koszty operacyjne, lecz także biznesowe. Tych nie da się dokładnie wyliczyć, ale wpływają one m.in. na zyski przedsiębiorstwa w przyszłości. Do kosztów operacyjnych zalicza się osłabione zaufanie klientów, nadwyrężony wizerunek firmy i produktu, wzrost reklamacji oraz spadek sprzedaży.
Zatem jak biznesowo kwalifikować dostawcę?
Podsumowując, na etapie rozmów z potencjalnym dostawcą warto postawić na dokładną analizę potencjału efektywnej współpracy w dłuższej perspektywie. To naprawdę ważna decyzja, która może wpływać na wiele obszarów – od spraw bieżących, aż po wyniki finansowe. Dlatego należy szukać dostawcy, który:
- chce poznać biznes klienta, jego potrzeby oraz ewentualne problemy, żeby móc się na nie przygotować
- stawia na to, aby dopasować rozwiązania do potrzeb zamawiającego
- rozumie, jak ważna jest praca nad optymalizacją i rozwojem współpracy
- chce być partnerem, a nie tylko dostawcą.
Serdecznie zapraszamy do współpracy producentów poszukujących partnerów w zakresie kontraktowej produkcji elektroniki.
montaż smt
https://printor.pl/oferta/montaz-smt/
kompleksowa oferta produkcji elektroniki – produkcja pcb, montaż smt, montaż tht, testy i usługi dodatkowe
https://printor.pl/oferta/kompleksowa-oferta
Szukasz dostawcy elektroniki, Partnera EMS? Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.
Chętnie porozmawiamy o Twoich potrzebach, nasi eksperci są do Twojej dyspozycji.
Specjalista ds. Sprzedaży
+48 669 668 041 | PL | EN
Preferujesz wysłanie wiadomości? Skontaktuj się z nami poprzez dostępny formularz.