Płytki PCB to element występujący w niemalże każdym urządzeniu elektronicznym, które wykorzystujemy w zastosowaniu domowym i przemysłowym. Dla przykładu elektronika nie tylko wspiera nasze codzienne życie, czy biznes, ale ratuje życie, przykłady takich urządzeń możemy mnożyć – jak np. respiratory, defibrylatory czy sprzęt do diagnostyki. Ponadto coraz bardziej popularne stają się rozwiązania, których celem jest automatyzowanie wielu zadań, czyli wspieranie pracy ludzkiej. Dzięki temu możemy produkować i wytwarzać produkty na większą skalę i jednocześnie podnosić jakość ich wykonania. We wcześniej publikowanym artykule wyjaśniliśmy pojęcie i proces produkcji płytki pcb, natomiast niniejszą publikację chcemy poświęcić krótko wyjaśnieniu czym jest wytrawianie płytek, gdyż jest to kluczowy etap w produkcji pcb.
Zatem, tak jak wspomnieliśmy wytrawianie płytek pcb jest istotnym elementem w procesie produkcyjnym, a dokładnie jest to etap, którego nie można pominąć. Ewentualne błędy w tym procesie powodują, że źle wytrawiona płytka trafia do utylizacji.
Na czym polega wytrawianie płytek PCB?
Wytrawianie płytek to proces chemiczny, dzięki któremu usuwamy powłokę miedzi niezabezpieczonej fotopolimerem, wszystko po to, aby uzyskać właściwy obraz mozaiki ścieżek. Projekt PCB tworzymy w programie komputerowym, gdzie powstaje obraz graficzny ścieżek, wykonany dalej na kliszach oraz programy na maszyny dla wykonania płytek. Obraz z klisz musi finalnie znaleźć się na płytce. Za realizację właściwego wyglądu mozaiki ścieżek oraz padów lutowniczych odpowiada właśnie trawienie płytek pcb.
Analizując dalej szczegóły procesu określanego jako trawienie płytek drukowanych, polega on na kontrolowanym oddziaływaniu roztworem chemicznym na folię miedzianą płytki drukowanej. Skutkiem takiego działania jest pozbycie się zbędnej miedzi w nie zakrytych fragmentach folii miedzianej, a pozostawienie ścieżek i padów oczekiwanego układu elektronicznego.
I tak w istocie wygląda wytrawianie płytek drukowanych, które jest zasadniczo dość prostym procesem, jednak trzeba mieć na uwadze, że należy zachować maksymalną ostrożność i zasady bezpieczeństwa, które są kluczowe dla wszelkich procesów chemicznych. Co więcej cały proces podlega nadzorowi, po to, aby utrzymać odpowiednie parametry, takie jak:
- prędkość transportu w obrębie urządzenia do wytrawiania płytek PCB
- ciśnienie natrysku roztworu
- gęstość i ph
Serdecznie zapraszamy do współpracy producentów poszukujących partnerów w zakresie kontraktowej produkcji elektroniki.
- Dowiedz się więcej o usłudze produkcji PCB – https://printor.pl/oferta/produkcja-pcb
- Polecamy również zapoznanie się ze szczegółami oferty kompleksowej – https://printor.pl/oferta/kompleksowa-oferta
Polecamy również artykuł https://printor.pl/plytka-pcb-co-to-jest/
* Printor nie świadczy samodzielnych usług z zakresu – wytrawianie płytek na zamówienie, usługa jest natomiast integralną częścią oferty kompleksowej z zakresu kontraktowej produkcji elektroniki, bądź oferty dotyczącej produkcji PCB.